Despre noi

Parohia “Sfinții Împărați Constantin și Elena și Sfântul Ioan Evanghelistul” – Corringham, Stanford-le-Hope, se află sub jurisdicția Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, cu sediul la Paris.

Pe 13 Decembrie 2020, ca răspuns la dorința necesităților spirituale a românilor ortodocși din împrejurimi (Estul Londrei), după un lung și anevoios parcurs de a avea un loc al nostru unde să ne întâlnim cu Dumnezeu, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părintelui Mitropolit Iosif Pop, și prin atenta purtare de grijă și strădanie a Preacucernicului Părinte, Bogdan Constantin Bălănescu și cu rugăciunile bunilor noștri credincioși, a fost săvârșită prima Sfântă Liturghie în parohia noastră.

Pe bună dreptate am rostit asemena psalmistului David: “Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm și să ne veselim întru ea.“ (Ps.: 117, 24). Parohia este găzduită de Comunitatea Anglicană: United Benefice of Corringham and Fobbing.

IMG-20231213-WA0009

“Biserica e cel mai frumos gând de iubire al lui Dumnezeu pentru lume”- Sf. Ioan Gura de Aur. Biserica noastră, este una activă cu o comunitatea mereu implicată și atentă la nevoințele spirituale și materiale ale semenilor noștri. Astfel, unită în rugăciune, comunitatea a devenit o familie puternică!

Adevărata minune este să crezi că, dacă vei asculta de cuvântul lui Dumnezeu, vei vedea lucruri minunate! Iar soluția care, cu siguranță, nu va da greș, este să viețuiești după principiul pe care Mântuitorul l-a enunțat: “…,Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.” – Matei: 16, 24.

Cu Dumnezeu înainte!